leader

Liposukcja laserowa

Liposukcja laserowa

Zabieg liposukcji laserowej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa 1-2h, w zależności od rozległości obszaru poddawanego lipolizie. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcia, które najczęściej zanjdują się w załamaniach skóry, tak by blizny po nich były jak najmniej widoczne. Przez nacięcia wprowadzane są światłowody (najczęściej o średnicy 0,3mm lub 0,6mm), które mają znaleźć się w obszarze zbędnej tkanki tłuszczowej przeznaczonej do usunięcia. Laser emituje promieniowanie, które doprowadza do rozrywania błon komórkowych komórek tłuszczowych, a ich zawartość (głownie trójglicerydy) pod wpływem ciepła przechodzi w stan płynny. Jeżeli ilość powstałej emulsji jest znaczna, odsysa się ją w trakcie zabiegu jednak zwykle ulega ona procesom metabolizowania i wydalenia przez organizm w okresie kilku dni od zabiegu.

Jednorazowo podczas liposukcji laserowej można usunąć nie więcej niż 500 ml tkanki tłuszczowej. Pacjent może powrócić do codziennej aktywności jeszcze tego samego dnia, po upływie maksymalnie kilku godzin od zabiegu, kiedy poddawany jest standardowej obserwacji. Do pełnej aktywności wraca się zwykle po upływie 1-2 dni, jednak zaleca się unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego przez okres około 2 tygodni.

Energia emitowana przez laser wpływa nie tylko na komórki tkanki tłuszczowej. Przede wszystkim pobudzeniu ulegają fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Kolagen odpowiada za właściwe napięcie oraz elastyczność skóry czyniąc ją jędrną i sprężystą. Z wiekiem włókien kolagenowych jest coraz mniej, zatem zabieg pobudza naturalne procesy przeciwdziałające starzeniu się skóry. Ponadto, promieniowanie emitowane przez laser ma zdolność zamykania drobnych naczyń krwionośnych, które są uszkadzane w trakcie zabiegu- czyni to metodę stosunkowo bezkrwawą oraz redukuje ilość ewentualnych powikłań. Przyczynia się to do redukcji obrzęku oraz zasinienia powłok skórnych czy bolesności występujących zwykle po zabiegu.

Pierwsze efekty widoczne są od razu po zabiegu, jednak na ostateczną ich ocenę należy poczekać kilka do kilkunastu tygodni (zwykle około 2-3 miesięcy). Jest to czas potrzebny na wchłonięcie i usunięcie przez orgaznim powstałej emulsji tłuszczowej oraz regenerację tkanek w obszarze poddanym działaniu energii lasera. Co ciekawe, w razie ponownego wzrostu masy ciała  w przyszłości tkanka tłuszczowa nie ulokuje się w obszarze, w którym  wykonany był zabieg liposukcji laserowej – zgromadzi się ona w innych miejscach.

Metoda ta nie powinna być stosowana u osób cierpiących na cukrzycę, przewlekłą niewydolność nerek i wątroby czy choroby tarczycy. Jest także niewskazana u osób ze stwardnieniem rozsianym i padaczką oraz w przypadku występowania zaburzeń krzepnięcia krwi. W powyższych sytuacjach zabieg liposukcji nie jest wykluczony, jednak wymagana jest wcześniejsza zgoda specjalisty.